fbpx

Напевно, нікому не потрібно нагадувати, що фотоапарат слід тримати в чистоті. Але тут є кілька нюансів, про які фотографи-початківці можуть не знати через брак досвіду. Недостатньо почистити корпус фотоапарата, прибравши видимий бруд. Головна хитрість полягає в тому, щоб видалити пил з тих вузлів камери, через які він може потрапити всередину пристрою. Тож розповімо про все по порядку.

Починати потрібно безпосередньо з корпусу фотоапарата. Щоб його почистити, згодяться дешеві, але перевірені засоби – вологі серветки для протирання моніторів і звичайні ватні палички. Єдина умова: очищуючий склад серветок не повинен містити спирт. Коли будете протирати фотоапарат, попередньо видаліть пил з дисплея . Якщо ж після протирання вологою серветкою залишаються жирні розводи на моніторі камери, скористайтеся мікрофіброю і рідиною для чищення. Для того, щоб прибрати пил і бруд на вигинах і у важкодоступних місцях камери, використовуйте ватні палички, змочені водою.

Как очистить фотоаппарат от пыли?Чистимо корпус фотоапарата вологою серветкою і ватною паличкою

А тепер найважливіше. Пил всередину фотоапарата потрапляє не тільки при зміні об’єктивів, а й через деякі функціональні вузли самої камери. До них відносяться: гніздо карти пам’яті, відсік акумулятора, функціональні роз’єми, вбудований спалах. У цих місцях акуратно приберіть пил за допомогою пензлика, вологої серветки і, якщо необхідно, ватної палички. Камеру тримаєте таким чином, щоб пил не потрапила всередину відсіків або роз’ємів.

Как очистить фотоаппарат от пыли?Через ці функціональні вузли пил проникає всередину фотоапарата

Внутрішня чистка

Відразу ж зазначу один важливий момент: внутрішня чистка не передбачає безпосередньо чистку матриці. Щоб до неї дістатися, нам потрібно позбутися від пилу і іншого бруду на байонеті, блоці дзеркала, фокусуючому екрані і т.д.

Якщо ви часто змінюєте об’єктиви, то на внутрішній нижній частині байонета збирається дрібна, розміром з порошинку, металева стружка. Видуйте її за допомогою груші, тримаючи практично паралельно байонету (щоб стружка не потрапила далі всередину камери). Якщо весь металевий пил прибрати не вдалося – скористайтеся пензликом і знову продуйте грушею. Сам байонет акуратно протріть вологою серветкою.

Після протирання байонета, вологі серветки можете відкласти в сторону – чистити ними внутрішні механізми камери не можна! Для цього будуть потрібні груша і пензлик. Перевернувши камеру байонетом вниз, активно продуйте блок дзеркала і нижню частину фокусуючого екрану. Слідкуйте за тим, щоб сопло груші перебувало на рівні байонета, але ніяк не всередині камери. Інакше ви ризикуєте, з необережності, пошкодити дзеркало, а це, у свою чергу, може призвести до погіршення фокусування. Після продування оцініть результат своїх старань і, якщо буде потрібно, зніміть пензликом  пилинки,що залишились. Знову повторіть процедуру продування.

Якщо на дзеркалі присутнє стійке забруднення, позбутися від нього можна за допомогою вологого протирання спецзасобами. Пам’ятайте: покриття дзеркала дуже ніжне, пошкодити його дуже легко. Тому настійно рекомендую використовувати спеціальні безворсові серветки Pec-Pad і чистячу рідину Eclipce компанії Photosol (вони, до речі, прекрасно підходять і для чищення оптики). Поверніть серветку куточком або намотайте на дерев’яну паличку. Нанесіть одну-дві краплі чистячої рідини і протріть дзеркало, намагаючись не натискати на нього. Якщо ж залишилися розводи – протріть ще раз, але вже сухою серветкою.

Как очистить фотоаппарат от пыли?Видаляємо пил навколо корпусу та чистимо дзеркало

Часто зустрічається пил всередині пентапризми. Прибрати її можна лише знявши екран фокусування. Ця процедура не складна, але вимагає досвіду і спритності рук, яких часто немає (досвіду, а не рук) у фотографів-початківців. Тому описувати процес вилучення фокусуючого екрану я не буду. Тим більше, що пил в пентапризмі ніяк не позначається на якості знімків. Але якщо вже сильно хочете її почистити – віднесіть камеру в сервіс.

Якщо мова зайшла про екран фокусування, варто відзначити, що пластикові екрани не можна протирати спиртовмісною рідиною. Рекомендується чистити їх зовнішню частину пензликом і продувати грушею.

Чистка матриці

Пил на матриці є завжди. Він, як і інше дрібне сміття, потрапляє на сенсор фотоапарата переважно тоді, коли ви змінюєте об’єктиви. Але, як я вже згадував вище, пил також просочується всередину камери через деякі функціональні вузли. Власники Canon EOS 5D знають про це як ніхто інший. Але це не означає, що потрібно чистити матрицю кілька разів на місяць. Переважна більшість пилинок, за винятком самих великих, не видно на фотографіях, зроблених при значенні діафрагми f/1.4-f/8. “Закрутивши” діафрагму до максимальних значень – ви зможете візуально оцінити кількість сміття і прийняти рішення: чи потрібно чистити сенсор, чи ні. Якщо великих пилинок мало, а знімаєте ви, в основному, на “відкритих” діафрагмах, то чистити матрицю, можливо, і не варто. Якщо ж на матриці “тихий жах” або ви часто знімаєте на «закритих» діафрагмах – скористайтеся одним з декількох способів чищення сенсора: безконтактним, сухим або вологим. Давайте розглянемо їх детальніше.

Безконтактне чищення матриці за допомогою груші

Обдування сенсора за допомогою груші є єдиним способом чищення, який рекомендують виробники. Він також є і найбільш безпечним способом з усіх можливих і обов’язковим перед проведенням контактної чистки. Якщо продувати матрицю регулярно, то можна надовго відсунути момент появи на ній видимих ​​забруднень. За допомогою груші не можна прибрати дрібні пилинки, які утримуються на поверхні сенсора за допомогою статичної електрики.

Как очистить фотоаппарат от пыли?

Безконтактне чищення матриці за допомогою балона зі стисненим газом

Останнім часом широкого поширення набула продукція німецької фірми Green Clean. У її асортименті є балони зі стисненим інертним газом, які можна використовувати як міні-помпу для всмоктування пилу з поверхні матриці, так і для її обдування. Ефективність використання міні-помпи трохи вище, ніж при обдуванні за допомогою груші, але ціна такого рішення далеко не приваблива.

Використовувати ж будь-які балони зі стисненим газом для обдування сенсора я настійно не рекомендую в силу декількох причин. Головна з них полягає в тому, що на сенсор може потрапити конденсат, що залишає плями й розводи, прибрати які досить проблематично.

До речі, на просторах інтернету «розумні люди» рекомендують видаляти пил всередині камери за допомогою пилососа. Будь ласка, не робіть цього. Один невірний рух – і вам гарантовано доведеться міняти дзеркало (у кращому випадку). В одному з київських сервіс-центрів мені доводилося бачити наслідки чистки пилососом у вигляді відірваного дзеркала.

Как очистить фотоаппарат от пыли?

Суха чистка матриці за допомогою пензлика

Спеціальні пензлики для чищення матриці діляться на два типи за принципом дії. До першого належать пензлики Visible Dust, які притягують порошинки попередньо наелектризованими волосками. До другого типу відносяться шалено дорогі Photosol BrushOff і Kinetronics StaticWISK SW-010. Вони знімають статичний заряд з поверхні сенсора, що дозволяє видалити більше пилу за допомогою обдування. Деякі фотографи використовують звичайний пензлик, призначений для малювання. Але його потрібно спочатку наелектризувати потоком повітря (груша, балон, пилосос), інакше ви будете лише переміщувати пил з одного кута матриці в інший.

Головною їх перевагою є відносна безпека чищення, але вони мають багато недоліків. Все-таки, при невмілому поводженні можна примудритися подряпати поверхню сенсора, а неспеціалізовані пензлики можуть ще й залишати розводи. Вартість фірмових рішень досить висока. Пензлики потребують догляду і правильного зберігання. Такий спосіб чищення вважається малоефективним, тому що видалити все, без винятку, сміття за допомогою пензлика не можливо.

Как очистить фотоаппарат от пыли?

Суха чистка матриці за допомогою олівця

У даному випадку мається на увазі використання спеціалізованого олівця Sensor Clear II від LensPen. У порівнянні з олівцями для чищення оптики, чистяча частина Sensor Clear відрізняється за формою та складом. Олівець добре усуває всілякі плями й розводи. З його допомогою зручно прибирати пил в куточках сенсора, але повністю почистити матрицю олівцем досить проблематично через малий розмір (близько 5 міліметрів) чистячої частини. Обов’язково потрібно зауважити, що Sensor Clear не тільки збирає пил, але й залишає невеликий порошок чистячого складу на поверхні сенсора. Так що без груші не обійтися ніяк. Олівець – не панацея, а швидше засіб екстреної чистки в польових умовах.

Как очистить фотоаппарат от пыли?

Суха чистка матриці за допомогою «штампика»

Досить ефективний, але малопоширений в наших краях спосіб чистки. Розроблений фірмою DUST-AID. Стандартний набір включає в себе подушечку з технологічного матеріалу, закріплену на платформі з тримачем особливої ​​форми і чистячу клейку стрічку. Конструкція схожа на своєрідний штамп, площа якого приблизно дорівнює половині «кропнутої» матриці. За допомогою стрічки чиститься подушка «штампика», а з допомогою «штампика» – матриця. «Штампик» дуже добре прибирає пил, але він марний проти плям і розводів. Тому його використання потрібно комбінувати з грушею і олівцем. Головний недолік такого способу полягає в тому, що купити продукцію DUST-AID як в Україні, так і в Росії вкрай проблематично.

Как очистить фотоаппарат от пыли?

Мокра чистка

Самий надійний спосіб позбавити поверхню сенсора від пилу, бруду, розводів, жиру і взагалі всього, що на ньому може бути. Суть методу полягає в чищенні матриці безворсовими серветками, які намотані на невелику лопатку (її називають шваброю) і змочені чистячою рідиною. Подібні продукти пропонують: розробник методу Photographic Solution (Photosol), DUST-AID, VisibleDust і Green Clean. Швабри, серветки і рідина продаються як окремо, так і в комбінованих наборах. Але, з недавніх пір, на нашому ринку доступні готові рішення Photographic Solution Sensor Swab Plus і Green Clean SC-4060 (70). Вони являють собою одноразову вологу швабру, упаковану в вакуумний пакет. Весь алгоритм дій зводиться до наступного: дістав швабру з пакету, протер матрицю, викинув швабру. Досить зручно і недорого.

Как очистить фотоаппарат от пыли?

Звичайно ж, даний метод має свої недоліки: можна легко подряпати матрицю, якщо використовувати повторно одну і ту ж саму швабру; якщо переборщити з рідиною, то залишаться великі розводи.

У минулому головна проблема була пов’язана з рідинами Photographic Solution. Ще декілька років тому Photosol випускав два типи чистячої рідини: Eclipse і Eclipse E2. Друга призначалася виключно для сенсорів з антистатичним покриттям з оксиду індію-олова (Indium tin oxide або скорочено ITO), а перша роз’їдала це покриття, залишаючи жахливі розводи. Але тепер у продажу залишився тільки видозмінений за складом Eclipse. Як стверджує виробник, ця рідина рекомендована для чищення всіх типів покриттів сенсора. Універсальними для всіх сенсорів є також рідини DUST-AID (найкраща з усіх, як на мене) і VisibleDust. Але купити їх можна лише за кордоном.

Так як метод мокрого чищення є найбільш ефективним з вище перерахованих, я пропонує поетапний алгоритм дій при використанні даного методу.

Підготовка

Перед чищенням (незалежно від способу) потрібно повністю зарядити акумулятор камери. Це дуже важливо. Не можна допустити, щоб під час чищення закрився затвор і затиснув швабру. Швабру ви в будь-якому випадку викинете, а затвор доведеться міняти в сервісі. Також передбачається, що ви вже почистили шахту дзеркала і прибрали пил навколо байонета. В іншому випадку велика частина пилу, яка зібралася на внутрішніх вузлах камери, потрапить на матрицю. Робимо контрольний знімок, щоб мати уявлення про розташування пилу на поверхні сенсора. Для цього переводимо камеру в режим Av, «закручуємо» діафрагму до f/22, вибираємо чутливість iso 100, коригуємо експозицію на +1 EV, ставимо фокус на «нескінченність» і знімаємо аркуш білого паперу або іншу світлу монотонну поверхню (шпалери теж згодяться) . Пам’ятайте, що на знімку пил видно в дзеркальному відображенні (по відношенню до матриці). Подивіться, скільки зібралося сміття на матриці мого Canon 40D за останні два роки:

Как очистить фотоаппарат от пыли?О жах! Скільки пилу!

Знайдіть у меню фотоапарата пункт «Очищення дзеркала» (так він називається у Canon, якщо у вас фотокамера іншого виробника, то скористайтеся інструкцією, щоб відшукати аналогічну функцію). Потім виберіть підпункт “Очистити вручну». Після цього підніметься дзеркало і відкриється затвор, щоб ви могли отримати доступ до сенсора. Переверніть камеру байонетом вниз і зробіть продувку сенсора за допомогою груші. Як я вже говорив вище, не опускайте сопло груші в шахту дзеркала, а тримайте його на рівні байонета. Щоб опустити дзеркало після завершення обдування – вимкніть камеру. Повторіть контрольний знімок. Оцініть кількість пилу, що залишився і запам’ятайте ділянки, на яких потрібно зосередити свою увагу при мокрому чищенні.

Как очистить фотоаппарат от пыли?Вибираємо в меню режим ручного чищення сенсора

Как очистить фотоаппарат от пыли?Обдуваємо сенсор з допомогою груші

Как очистить фотоаппарат от пыли?
І таки-так! Пилу стало значно менше.

Чистка матриці

Спочатку я хотів почистити матрицю своєї основної камери Canon EOS 1D Mark IV за допомогою PhotoSol Sensor Swab Plus оскільки вважаю їх найоптимальнішим вибором. Але, на жаль, через два тижні пошуків так і не знайшов у Києві швабри для APS-H сенсорів (кроп-фактор 1.3). У той же час, для «кропа» 1.5 і для повнорозмірних сенсорів, Sensor Swab Plus і Green Clean SC продаються практично в будь-якому фотомагазині. Також хотілося ще перевірити продукцію Green Clean. Тому, як приклад, будемо чистити сенсор Canon EOS 40D набором Green Clean SC-4070, який призначений для сенсорів з кроп-фактором 1.5-1.6. Набір включає в себе дві швабри: вологу, для видалення всілякого бруду, і суху, для усунення можливих розводів.

Как очистить фотоаппарат от пыли?
Випробуємо у справі бюджетний набір для вологого чищення матриці Green Clean SC-4070

Отже, переходимо до справи. Активуйте функцію ручного чищення матриці, попередньо закривши байонет кришкою. Розпакуйте вологу швабру, не торкаючись пальцями чистячої частини. Відкрийте кришку. Встановіть швабру у лівого краю по висоті матриці. Легко натискаючи на швабру, акуратно і рівномірно проведіть її до протилежного краю матриці, змінюючи при цьому кут нахилу самої швабри. Потім, використовуючи чисту сторону швабри, виконайте аналогічну процедуру у зворотному напрямку. Викиньте швабру. Якщо на матриці залишилися розводи, використовуйте суху швабру, щоб їх усунути. Вимкніть камеру.

Как очистить фотоаппарат от пыли?
Розпакуйте вологу швабру і включіть режим ручного чищення
 
Как очистить фотоаппарат от пыли?Проведіть чистку сенсора, дотримуючись зазначених вище інструкцій

Зробіть тестовий знімок. Якщо пил залишилася – повторіть процедуру, використовуючи нову швабру.

Как очистить фотоаппарат от пыли?Отримуємо практично ідеально чисту матрицю

Матрицю почистили. Результат більш, ніж задовільний. Так як це мій перший досвід використання продукції Green Clean, дозволю собі висловити думку щодо набору SC-4070: я злегка розчарований. Мокра шваброчка містить, як на мене, надмірну кількість рідини, яка досить швидко висихає і залишає солідні розводи. Якщо вчасно не приберете залишки рідини сухою шваброю, ризикуєте залишитися у розбитого корита: матриця буде більш брудна, ніж перед початком чистки (звичайно, якщо у вас не прихована десь баночка Eclipse’а). При невеликому розходженні у вартості, Photosol SensorSwab Plus пропонує більш якісне рішення для мокрого чищення матриці. Власне, я сам ним постійно користуюся і рекомендую іншим.

Как очистить фотоаппарат от пыли?Шваброчки Green Clean

P.S. У статті я говорю про чищення матриці (сенсора), але маю на увазі чистку поверхні фільтра, встановленого безпосередньо перед матрицею. Це не повинно вводити вас в оману на рахунок безпеки чистки. Навіть сама незначна подряпина фільтра буде видна на всіх, без винятку, зображеннях. Тому я ще раз прошу вас бути обережними і акуратними. Якщо не впевнені у своїх можливостях – віднесіть камеру до сервісного центру.

Джерело: http://kaddr.com

[indeed-social-media sm_list=’fb,vk,tw,goo,email’ sm_template=’ism_template_5′ sm_list_align=’horizontal’ sm_display_counts=’true’ sm_display_full_name=’true’ box_align=’center’ ]

pimgpsh_fullsize_distr

Слідкуйте за нами

[instagram-feed num=18 cols=3 width=250 widthunit=px]

Chik!